FAQ - JZO

Popularne pytania i odpowiedzi

Oczy

Dla ułatwienia wyboru odpowiedniej ochrony wzroku przed promieniowaniem UV, stworzono współczynnik ochrony przeciwsłonecznej oczu (E-SPF®). Jest on jest odpowiednikiem współczynnika SPF wykorzystywanego w branży kosmetycznej, w której określa stopień ochrony skóry przed promieniami UV .Współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym E-SPF® (Eye – Sun Protection Factor) wskazuje na poziom ochrony wzroku przed promieniowaniem UV, jaki zapewnia soczewka okularowa.

E-SPF® – współczynnik określający całkowity poziom ochrony wzroku przed promieniowaniem UV, jaki zapewniają soczewki okularowe. ESPF® został opracowany przez Essilor International i zatwierdzony przez 3 niezależnych ekspertów.  Wartość współczynnika E-SPF®=25 dla wszystkich soczewek z powłoką z technologią UV, z wyjątkiem soczewek bezbarwnych i barwionych o indeksie 1,5 (E-SPF®=10).
Ocenianym parametrem jest wyłącznie skuteczność soczewek. E-SPF® nie uwzględnia, zależnego od czynników zewnętrznych, padania światła bezpośrednio na oko (w związku z budową anatomiczną twarzy użytkownika, kształtem opraw, pozycją, w jakiej są noszone).

E-SPF25_mini

E-SPF®=25 dla uszlachetnionych powłoką antyrefleksyjną z technologią UV soczewek okularowych Transitions, niezależnie od ich indeksu oraz dla soczewek średnio- i wysokoindeksowych (bezbarwnych i barwionych).

E-SPF10_mini

E-SPF®=10 dla soczewek bezbarwnych i barwionych wykonanych z materiału o indeksie 1,5 uszlachetnionych powłoką antyrefleksyjną z technologią UV.

Wyższy indeks E-SPF soczewka zyskuje dzięki powłokom antyrefleksyjnym z technologią UV.

JZO oferuje różnorodne powłoki antyrefleksyjne spełniające różne potrzeby i oczekiwania.

W pracy spędzamy sporą część dnia, a dobre oświetlenie naszego stanowiska gwarantuje lepszą wydajność. Każdy pracodawca musi zapewnić właściwe oświetlenie biura, tak by spełniony był aspekt wymaganego natężenia oświetlenia. Ponadto powinny zostać uwzględnione potrzeby każdego pracownika, czyli wygoda widzenia, wydolność wzrokowa i bezpieczeństwo. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie biura musi również uwzględniać aspekty energetyczne związane z maksymalnym wykorzystaniem światła dziennego . Rekomendowane są rozwiązania inteligentne. Oświetlenie miejsca pracy powinno łączyć naturalne światło z tym sztucznym. Dobór oświetlenia to nie tylko dobranie natężenia światła, ale uzyskanie odpowiedniej jakości światła przy zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych. Najlepsze są rozwiązania pozwalające poprawić produktywność pracowników oraz komfort pracy poprzez odpowiednie dostosowanie oświetlenia i jego temperatury.

Palming – to jedno z ćwiczeń jogi dla oczu.

Usiądź z zamkniętymi oczami i weź głęboki wdech. Pocieraj dłonie energicznie, aż będą ciepłe i delikatnie umieścić je na powiekach. Niech ciepło dłoni przeniesie się na oczy. Możesz poczuć, jak mięśnie oczu rozluźniają się. Zostań w tej pozycji, dopóki ciepło z rąk nie zostanie całkowicie pochłonięte przez oczy. Powtórz dwa do trzech razy.

Nadwzroczność, znana również jako dalekowzroczność, jest powszechnym typem błędu refrakcji, w którym odległe obiekty mogą być widziane wyraźniej niż obiekty znajdujące się w pobliżu.

Refrakcja to zaginanie światła podczas przechodzenia z jednego obiektu do drugiego. Promienie światła załamują się, gdy przechodzą przez rogówkę na siatkówkę. Siatkówka przekształca promienie świetlne na wiadomości przesyłane nerwami do mózgu. Mózg interpretuje te wiadomości jako obrazy, które widzimy. Z błędem refrakcji mamy do czynienia w momencie, w którym światło nie skupia się na siatkówce, ale za nią lub przed nią. W przypadku nadwzroczności światło skupia się za siatkówką.

Ze względu na specyfikę wady refrakcji, nadwzroczność (mała i średnia) często nie jest diagnozowana u dzieci,  ponieważ dzięki zdolnościom kompensacyjnym naszych oczu może nie dawać charakterystycznych objawów.  Dlatego, rodzice i opiekunowie powinni bacznie przyglądać się dziecku i w razie kłopotów z czytaniem, mrużeniem oczu, niechęci do zabaw w bliży, bólów głowy i oczu powinni natychmiast skonsultować się z okulistą.

Rozważ poniższe wskazówki, aby zmniejszyć lub zapobiec zmęczeniu oczu.

  • Dostosuj oświetlenie. Podczas oglądania telewizji dla oczu będzie najlepiej, jeśli pomieszczenie będzie łagodnie oświetlone.
  • Czytając materiały drukowane lub wykonując bliską pracę, spróbuj umieścić źródło światła za sobą i skierować światło na stronę lub zadanie. Jeśli czytasz przy biurku, użyj przyciemnionego światła.
  • Rób przerwy. Wykonując bliską pracę, od czasu do czasu rób przerwy.
  • Popraw jakość powietrza w swojej przestrzeni, stosuj nawilżasz powietrza, reguluj pracę termostatu w celu zmniejszenia nadmuchu powietrza i unikaj dymu.

Akomodacja to zdolność oka do zmiany ostrości widzenia z obiektów odległych na bliskie (i odwrotnie).

Proces ten polega na zmianie kształtu soczewki. Akomodacja jest regulacją optyki oka tak, aby obiekt był skupiony na siatkówce pomimo tego, że jego odległość od oka jest różna. Dostosowanie to polega na odpowiednim doborze długości ogniskowej układu optycznego oka.

Uważa się, że mięśnie gałki ocznej jak każde inne mięśnie można ćwiczyć by były sprawne. Istnieje więc kilka ćwiczeń, które pomogą nam wzmocnić te mięśnie.

Mruganie – Usiądź wygodnie z otwartymi oczami. Szybko mrugaj 10-15 razy. Zamknij oczy i zrelaksuj się przez 20 sekund. Powtórz 4-5 razy.

Powiększanie – Usiądź na krześle z wyciągniętą ręką i uniesionym kciukiem do góry. Skup wzrok na kciuku.  Stopniowo przybliżaj kciuk do nosa.

W prawo w lewo – Ćwiczenie polega na obracaniu gałek ocznych bez poruszania głowy. Spójrz maksymalnie w prawo a następnie powoli obróć wzrok maksymalnie w lewo.

Około 75 % dorosłej populacji na świecie stosuje jakąś korekcję wzroku.  Około 64% z nich nosi okulary.

Więcej kobiet niż mężczyzn nosi okulary; ponad 50% wszystkich kobiet w porównaniu do 42% wszystkich mężczyzn. Około 85% całej populacji nosi okulary przeciwsłoneczne. Krótkowzroczność diagnozowana jest częściej u młodszych osób, podczas gdy nadwzroczność diagnozowana jest zwykle w późniejszych latach.

Load More

Szkła okularowe

Filtr UV w okularach nie przepuszcza promieniowania ultrafioletowego:

UVA to najbardziej szkodliwe i najbardziej rozprzestrzenione promieniowanie. W przypadku dużych ilości może wywołać problemy ze wzrokiem, a nawet zaćmę fotochemiczną.
UVB promieniowanie stymulujące wytwarzanie przez organizm witaminy D. Nadmiar może jednak wywołać rumień skóry czy reakcje alergiczne.
UVC promieniowanie w teorii wchłaniane całkowicie przez warstwę ozonową. Nawet krótkotrwały kontakt oczu czy skóry z tym promieniowaniem może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Filtr polaryzacyjny w okularach niweluje uciążliwe dla oczu światło odbijające się od poziomych powierzchni, takich chociażby jak woda, śnieg i szkło.  Blask zniekształca prawdziwy kolor obiektów i utrudnia ich rozróżnienie.
Światło może być pochłaniane lub odbijane w kilku różnych kierunkach. Światło słoneczne, które odbija się od poziomych powierzchni, takich jak woda, ziemia, jest zwykle odbijane z powrotem w podobnym poziomym kierunku. Odbite światło może powodować dyskomfort wzrokowy.

Szkła polaryzacyjne dostępne są w kolorach szarym, brązowym i szaro-zielonym.

Ciemne kolory soczewek (brązowy / szary / zielony) są idealne do codziennego użytku i większości zajęć na świeżym powietrzu. Ciemniejsze odcienie są przeznaczone przede wszystkim do zmniejszenia zmęczenia oczu w warunkach jasnych i umiarkowanych. Szare i zielone soczewki nie zniekształcają kolorów, podczas gdy brązowe soczewki mogą powodować niewielkie zniekształcenia.

Jasne kolory (żółty / złoty / bursztynowy) najlepiej sprawdzają się w warunkach oświetlenia od umiarkowanego do niskiego. Sprawdzają się do jazdy na nartach, snowboardzie i innych sportów zimowych. Zapewniają doskonałą percepcję głębi, poprawiają kontrasty w trudnych warunkach oświetleniowych, poprawiają      widoczność obiektów i sprawiają, że otoczenie wydaje się jaśniejsze.

                      • Doświadczasz podwójnego widzenia lub widziany obraz jest zniekształcony.
                      • Doświadczasz bólów głowy.
                      • Często mrużysz oczy.
                      • W jasnym świetle często widzisz aureole lub aury wokół obiektów.
                      • Doświadczasz zmęczenia oczu.
                      • Masz problemy z widzeniem i prowadzeniem w nocy.

Nie wszystkie oprawy okularowe nadają się do montażu szkieł progresywnych.

Aby w pełni cieszyć się z wszystkich zalet szkieł progresywnych, poproś specjalistę o pomoc w wyborze najlepszych dla Ciebie oprawek.

Oprawy sportowe mają często większy kąt zakrzywienia, dopasowany do kształtu głowy – z tego wynika potrzeba zastosowania specjalnych szkieł do opraw sportowych. Okulary sportowe przeznaczone są do takich aktywności jak: bieganie, turystyka i jazda na rowerze. Oferują lekkość i doskonałe dopasowanie do szybkich przygód. Wysokiej klasy materiały na oprawki i szkła są bardziej odporne na uderzenia i bardziej elastyczne niż zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Sportowe okulary przeciwsłoneczne zazwyczaj mają również chwytne noski i specjalne końcówki zauszników (które pomagają utrzymać oprawki na miejscu, nawet gdy się pocisz). Niektóre okulary sportowe zawierają wymienne szkła, dzięki czemu można dokonywać regulacji w różnych warunkach oświetleniowych. Różne rodzaje sportu wymagają różnych typów szkieł okularowych. Najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu optycznego, który dobierze okulary dokładnie do twoich potrzeb.

Gdy światło wpada do oka przez szkło jednoogniskowe, jest załamywane do pojedynczego punktu ostrości na siatkówce.

Jednoogniskowe szkła okularowe korygują wady wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. W odróżnieniu od szkieł wieloogniskowych, na powierzchni szkła nie uwzględniają różnych pół widzenia.

Odchylenie oprawy od osi pionowej (wertykalnej). Jeden z parametrów oprawy. Uwzględnienie tego parametru jest istotne nie tylko przy szkłach progresywnych, ale również jednoogniskowych.

 

 

 

Widzenie peryferyjne pozwala na dostrzeganie obiektów, które nie znajdują się bezpośrednio przed nami. Przeciwieństwem widzenia peryferyjnego jest widzenie centralne.
U przeciętnego człowieka obiekt znajdujący się 20 stopni od centralnego pola widzenia, jest o 90% mniej wyraźny.  Istnieją ćwiczenia na zwiększenie zakresu widzenia peryferyjnego.

Aberracja objawia się deformacją lub zniekształceniem obrazu, pogorszeniem ostrości lub zmianami chromatycznymi.

Oko, jak i każdy inny układ optyczny (szkła okularowe czy soczewki kontaktowe) obarczony jest różnego rodzaju aberracjami optycznymi.
Aberracje te można minimalizować stosując odpowiednie konstrukcje i materiały optyczne.

 

 

Szkła okularowe uszlachetniane są w procesie produkcji, przed zamontowaniem ich do oprawy. Na ten proces technologiczny składa się wiele czynności, które mają zapewnić najwyższy standard wykonania uszlachetnienia.

Niestety nie jest możliwym dodanie uszlachetnienia “po czasie” tj. po zamontowaniu soczewki w oprawie, że względy na proces technologiczny nakładania uszlachetnień. Dlatego zachęcamy by przy wyborze soczewek rozważyć dostępne uszlachetnienia, gdyż późniejsze ich dodanie nie jest możliwe. Uszlachetnienia są kluczowe dla komfortu widzenia i użytkowania okularów.

Soczewkom okularowym przede wszystkim szkodzi niewłaściwa pielęgnacja i zły sposób przechowywania. Należy zwracać uwagę na to by:

                      • Nie wycierać soczewek szorstkim papierem, chusteczkami higienicznymi czy ręcznikami papierowymi,
                      • Nie czyścić okularów na sucho,
                      • Nie czyścić soczewek silnymi detergentami, a w szczególności nie produktami, które w swoim składzie zawierają amoniak lub alkohol (np. płyn do mycia szyb),
                      • Nigdy nie używać do czyszczenia brudnych szmatek,
                      • Nie używać zbyt dużej siły podczas czyszczenia, gdyż może to spowodować deformacje,
                      • Gwałtowne zmiany temperatury, np. zakładanie rozgrzanych na słońcu okularów do kąpieli w zimnej wodzie,
                      • Nie trzymać okularów w pobliżu źródła ciepła – przy kuchence, grzejniku, desce rozdzielczej samochodu,
                      • Przechowywać okulary w odpowiednim futerale,
                      • Odkładać okulary tak, by soczewka nie dotykała podłoża.

 

  •  Przed przystąpieniem do czyszczenia okularów miej zawsze umyte ręce i czyść całe okulary wraz z oprawą, nie tylko soczewki.
  • Większe zabrudzenia usuwamy spłukując okulary letnią wodą (nigdy nie gorącą, ponieważ może to zniekształcić oprawki okularów). Następnie przecieramy je wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń.
  • Delikatnie strząsamy nadmiar wody a następnie osuszamy soczewki ściereczką z mikrowłókna.
  • W sytuacji, gdy nie mamy dostępu do wody, dobrze mieć przy sobie jednorazowe ściereczki do czyszczenia okularów, zakupione u optyka. Ściereczki dostępne w drogeriach i sklepach nie są najlepszym wyborem, ponieważ mogę uszkodzić powłokę antyrefleksyjną.
  • Przy większych zabrudzeniach warto udać się do profesjonalnego salonu optycznego, gdzie używa się metody czyszczenia ultradźwiękami.

Load More

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Soczewki korekcyjne są wyrobem medycznym, przeznaczonym głównie do produkcji okularów korygujących wady wzroku, po złożeniu ich z oprawą. Podmiotem odpowiedzialnym za niniejszą reklamę jest JZO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze. Producentem reklamowanych soczewek korekcyjnych jest JZO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze.