JZO
Polski Ekspert Optyczny
Dla optyka
Strona Główna / Dbam o wzrok / Latem i zimą
Aby chronić się przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, wpływającymi na nasz wzrok, należy nosić okulary (zakupione w salonie optycznym) z filtrem UV, nie tylko latem, ale i zimą. Współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym E-SPF® (Eye – Sun Protection Factor) wskazuje na poziom ochrony wzroku przed promieniowaniem UV, jaki zapewnia soczewka okularowa.
Przede wszystkim używaj okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Zimą od śniegu odbija się znaczna część światła w tym także promieniowanie UV (nawet 80%) przez co nasz wzrok jest bardziej narażony na tę część niebezpiecznego promieniowania. Dodatkowo, przebywając w górach jesteśmy narażeni na jeszcze większą ekspozycję na promieniowanie UV – ilość tego promieniowania może wzrastać od 10 do 20% na każde 1000 m n.p.m. Trzymaj się z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Ciepło powoduje odparowanie płynu łzowego na twoich oczach, pozostawiając powierzchnię oka podatną na wysychanie. Spożywaj jak najwięcej produktów bogatych w kwasy tłuszczowe Omega-3. Badania pokazują, że mają one pozytywny wpływ na ochronę naszego wzroku.
Aby zabezpieczyć wzrok latem, używaj okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, zakupionych w profesjonalnym salonie optycznym. Noś kapelusze, czapki z daszkiem oraz pamiętaj o okularach do pływania na basenie. Miej pod ręką nawilżające krople do oczu i używaj ich w razie konieczności, ale zawsze pod kontrolą lekarza. Spożywaj produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3. Znajdziesz je w produktach takich jak: tłuste ryby (łosoś i tuńczyk), nasiona lnu, nasiona chia, orzechy włoskie, olej sojowy.
Latem wybieraj ciemne szkła z polaryzacją i filtrem UV. Zimą możesz postawić na jaśniejsze kolory szkieł z polaryzacją, filtrem UV oraz powłoką hydrofobową (która odpycha cząsteczki wody), pod warunkiem, że nie wybierasz się w góry, gdzie promienie słoneczne odbijające się od powierzchni śniegu mogą być dla Ciebie bardzo szkodliwe. W górach zimą, zawsze należy używać szkieł dobrze chroniących przed promieniowaniem UV. Pamiętajmy też, aby okulary kupować tylko w salonach optycznych – okulary przeciwsłoneczne zakupione w supermarkecie czy na bazarze mogą spowodować więcej szkód niż korzyści, gdyż najczęściej nie posiadają niezbędnych filtrów UV.