Archiwum FAQs - JZO

Co to jest E-SPF®?

Dla ułatwienia wyboru odpowiedniej ochrony wzroku przed promieniowaniem UV, stworzono współczynnik ochrony przeciwsłonecznej oczu (E-SPF®). Jest on jest odpowiednikiem współczynnika SPF wykorzystywanego w branży kosmetycznej, w której określa stopień ochrony skóry przed promieniami UV .Współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym E-SPF® (Eye – Sun Protection Factor) wskazuje na poziom ochrony wzroku przed promieniowaniem UV, jaki zapewnia soczewka okularowa.

E-SPF® – współczynnik określający całkowity poziom ochrony wzroku przed promieniowaniem UV, jaki zapewniają soczewki okularowe. ESPF® został opracowany przez Essilor International i zatwierdzony przez 3 niezależnych ekspertów.  Wartość współczynnika E-SPF®=25 dla wszystkich soczewek z powłoką z technologią UV, z wyjątkiem soczewek bezbarwnych i barwionych o indeksie 1,5 (E-SPF®=10).
Ocenianym parametrem jest wyłącznie skuteczność soczewek. E-SPF® nie uwzględnia, zależnego od czynników zewnętrznych, padania światła bezpośrednio na oko (w związku z budową anatomiczną twarzy użytkownika, kształtem opraw, pozycją, w jakiej są noszone).

E-SPF25_mini

E-SPF®=25 dla uszlachetnionych powłoką antyrefleksyjną z technologią UV soczewek okularowych Transitions, niezależnie od ich indeksu oraz dla soczewek średnio- i wysokoindeksowych (bezbarwnych i barwionych).

E-SPF10_mini

E-SPF®=10 dla soczewek bezbarwnych i barwionych wykonanych z materiału o indeksie 1,5 uszlachetnionych powłoką antyrefleksyjną z technologią UV.

Wyższy indeks E-SPF soczewka zyskuje dzięki powłokom antyrefleksyjnym z technologią UV.

JZO oferuje różnorodne powłoki antyrefleksyjne spełniające różne potrzeby i oczekiwania.

Jak działa filtr UV?

Filtr UV w okularach nie przepuszcza promieniowania ultrafioletowego:

UVA to najbardziej szkodliwe i najbardziej rozprzestrzenione promieniowanie. W przypadku dużych ilości może wywołać problemy ze wzrokiem, a nawet zaćmę fotochemiczną.
UVB promieniowanie stymulujące wytwarzanie przez organizm witaminy D. Nadmiar może jednak wywołać rumień skóry czy reakcje alergiczne.
UVC promieniowanie w teorii wchłaniane całkowicie przez warstwę ozonową. Nawet krótkotrwały kontakt oczu czy skóry z tym promieniowaniem może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Co to jest polaryzacja?

Filtr polaryzacyjny w okularach niweluje uciążliwe dla oczu światło odbijające się od poziomych powierzchni, takich chociażby jak woda, śnieg i szkło.  Blask zniekształca prawdziwy kolor obiektów i utrudnia ich rozróżnienie.
Światło może być pochłaniane lub odbijane w kilku różnych kierunkach. Światło słoneczne, które odbija się od poziomych powierzchni, takich jak woda, ziemia, jest zwykle odbijane z powrotem w podobnym poziomym kierunku. Odbite światło może powodować dyskomfort wzrokowy.

Szkła polaryzacyjne dostępne są w kolorach szarym, brązowym i szaro-zielonym.

Właściwe oświetlenie w pracy

W pracy spędzamy sporą część dnia, a dobre oświetlenie naszego stanowiska gwarantuje lepszą wydajność. Każdy pracodawca musi zapewnić właściwe oświetlenie biura, tak by spełniony był aspekt wymaganego natężenia oświetlenia. Ponadto powinny zostać uwzględnione potrzeby każdego pracownika, czyli wygoda widzenia, wydolność wzrokowa i bezpieczeństwo. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie biura musi również uwzględniać aspekty energetyczne związane z maksymalnym wykorzystaniem światła dziennego . Rekomendowane są rozwiązania inteligentne. Oświetlenie miejsca pracy powinno łączyć naturalne światło z tym sztucznym. Dobór oświetlenia to nie tylko dobranie natężenia światła, ale uzyskanie odpowiedniej jakości światła przy zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych. Najlepsze są rozwiązania pozwalające poprawić produktywność pracowników oraz komfort pracy poprzez odpowiednie dostosowanie oświetlenia i jego temperatury.

Joga dla oczu

Palming – to jedno z ćwiczeń jogi dla oczu.

Usiądź z zamkniętymi oczami i weź głęboki wdech. Pocieraj dłonie energicznie, aż będą ciepłe i delikatnie umieścić je na powiekach. Niech ciepło dłoni przeniesie się na oczy. Możesz poczuć, jak mięśnie oczu rozluźniają się. Zostań w tej pozycji, dopóki ciepło z rąk nie zostanie całkowicie pochłonięte przez oczy. Powtórz dwa do trzech razy.

Zrozumieć nadwzroczność?

Nadwzroczność, znana również jako dalekowzroczność, jest powszechnym typem błędu refrakcji, w którym odległe obiekty mogą być widziane wyraźniej niż obiekty znajdujące się w pobliżu.

Refrakcja to zaginanie światła podczas przechodzenia z jednego obiektu do drugiego. Promienie światła załamują się, gdy przechodzą przez rogówkę na siatkówkę. Siatkówka przekształca promienie świetlne na wiadomości przesyłane nerwami do mózgu. Mózg interpretuje te wiadomości jako obrazy, które widzimy. Z błędem refrakcji mamy do czynienia w momencie, w którym światło nie skupia się na siatkówce, ale za nią lub przed nią. W przypadku nadwzroczności światło skupia się za siatkówką.

Ze względu na specyfikę wady refrakcji, nadwzroczność (mała i średnia) często nie jest diagnozowana u dzieci,  ponieważ dzięki zdolnościom kompensacyjnym naszych oczu może nie dawać charakterystycznych objawów.  Dlatego, rodzice i opiekunowie powinni bacznie przyglądać się dziecku i w razie kłopotów z czytaniem, mrużeniem oczu, niechęci do zabaw w bliży, bólów głowy i oczu powinni natychmiast skonsultować się z okulistą.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem oczu?

Rozważ poniższe wskazówki, aby zmniejszyć lub zapobiec zmęczeniu oczu.

  • Dostosuj oświetlenie. Podczas oglądania telewizji dla oczu będzie najlepiej, jeśli pomieszczenie będzie łagodnie oświetlone.
  • Czytając materiały drukowane lub wykonując bliską pracę, spróbuj umieścić źródło światła za sobą i skierować światło na stronę lub zadanie. Jeśli czytasz przy biurku, użyj przyciemnionego światła.
  • Rób przerwy. Wykonując bliską pracę, od czasu do czasu rób przerwy.
  • Popraw jakość powietrza w swojej przestrzeni, stosuj nawilżasz powietrza, reguluj pracę termostatu w celu zmniejszenia nadmuchu powietrza i unikaj dymu.

Jakie znaczenie ma kolor soczewek w okularach przeciwsłonecznych?

Ciemne kolory soczewek (brązowy / szary / zielony) są idealne do codziennego użytku i większości zajęć na świeżym powietrzu. Ciemniejsze odcienie są przeznaczone przede wszystkim do zmniejszenia zmęczenia oczu w warunkach jasnych i umiarkowanych. Szare i zielone soczewki nie zniekształcają kolorów, podczas gdy brązowe soczewki mogą powodować niewielkie zniekształcenia.

Jasne kolory (żółty / złoty / bursztynowy) najlepiej sprawdzają się w warunkach oświetlenia od umiarkowanego do niskiego. Sprawdzają się do jazdy na nartach, snowboardzie i innych sportów zimowych. Zapewniają doskonałą percepcję głębi, poprawiają kontrasty w trudnych warunkach oświetleniowych, poprawiają      widoczność obiektów i sprawiają, że otoczenie wydaje się jaśniejsze.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Soczewki korekcyjne są wyrobem medycznym, przeznaczonym głównie do produkcji okularów korygujących wady wzroku, po złożeniu ich z oprawą. Podmiotem odpowiedzialnym za niniejszą reklamę jest JZO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze. Producentem reklamowanych soczewek korekcyjnych jest JZO S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze.